Hacimba II. Dünya Savaşı Gazileriyle Biraraya Geldi

Cumartesi, 07 Mayıs 2016 17:23

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacimba her yıl 9 Mayıs’ta kutlanan İkinci Dünya Savaşı zaferi töreni öncesinde, makamında kabul ettiği gazilerle sohbet ederek cesaret ve kahramanlıkları için teşekkür etti, sağlık ve uzun ömürler diledi, gelecek nesillerin bu başarı destanını gerektiği gibi muhafaza edeceğine inandığını söyledi.

Bu yıl 71. yıldönümü kutlanacak olan savaşa, küçük ülke Abhazya’dan 55 binden fazla kişi katılmış, bunlardan 17.430 kişi geri dönememişti.Sovyetler Birliği’nde az sayıda kahramana layık görülen büyük vatanseverlik ödüllerinden 22 tanesi Abhazyalı savaşçılara verilmişti.

Kazanılan zaferde Abhazya’nın önemli katkısı olduğunu söyleyen Hacimba, gazilere hitaben, “Sevgili gaziler, bu kutsal zafer için sizi tüm Abhaz halkı adına kutluyorum.  Büyük Vatanseverlik Savaşı’nda kazanılan zaferin önemi, tüm dünyanın ve insanlığın kurtuluşuna sebep olması açısından, anavatan savunucusu sizlerin ve şehitlerimizin kahramanlıklarını artırmaktadır. Sovyetler Birliği'nin Rus ve diğer halklarıyla birlikte omuz omuza savaşan 55 binden fazla askerimizin kazanılan zaferde önemli bir payı vardır” şeklinde konuştu.

Yaşları 90 ile 95 arasında değişen gaziler de tek tek konuşarak Hacimba’ya gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ettiler.

Görüşme sonunda kadehini kaldırarak hepsine iyi dileklerini sunan Cumhurbaşkanı Hacimba, İkinci Dünya Savaşı gazileri le bir de hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: Sputnik Apsny