"V. Ardzınba Ulusal Şeref Müzesi" 14 Aralık'ta Açılıyor

Perşembe, 11 Aralık 2014 17:28

Çok yakın bir zaman içerisinde isteyen tüm Abhazyalılar, Abhazya Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın yazılı belgelerini görebilecekler. Başkentte, Vladislav Ardzınba’nın adını taşıyan askeri şeref müzesinin onarım çalışmaları sona erdi. Müzede bu günlerde teknik ekipmanların montaj çalışmaları yapılmakta. 14 Aralıkta ziyarete açılması planlanıyor.
Müzede sadece belgeler ve fotoğraflar sergilenmeyecek. Burası çağdaş ekipmanlarla donatılmış, ziyaretçilerin savaş, savaş kahramanları ve zafer hakkında öğrenmek istedikleri her şeyi bulabilecekleri bir yer olacak. Uzmanların verdiği bilgiye göre, müze her yaştan ziyaretçinin kolayca kontrol edebileceği interaktif imgelerle donatıldı. 
Müze odalara ayrılmış şekilde düzenlendi. Her oda savaşla ilgili belirli bir alanı yansıtmakta. Zafer Odası, Bağımsızlık Odası, Vladislav Ardzınba Odası gibi. Anlaşıldığı üzere isimler odaların içeriklerini yansıtmakta. Askeri şeref müzesi müdiresi Mzia Beiya, haber ekibimize müzede küçük bir gezinti yaptırdı.
Müzede henüz tüm parçalar yerini almış değil. Mzia Beiya, parçaların en doğru şekilde yerleştirilmesini sağlamak için yakında bir uzman komisyonu kuracaklarını, tüm parçaların titizlikle seçileceğini söyledi. 
Proje için 90 milyon rubleden biraz daha fazla bütçe harcandı. Bütçenin büyük bir kısmının binanın onarımı için harcandığı belirtildi. 

Kaynak: Abhaz Devlet Televizyonu