Yeni Yıla Giriş

Çarşamba, 01 Ocak 2014 19:54

 

Dünyanın her yerinde olduğu gibi 31 Aralık’ı, 1 Ocak’a bağlayan gece Abhazya’da da yılbaşı gecesi olarak kutlanır. Ertesi gün olan 1 Ocak resmi tatildir.

Herkes "Çaanıbzıala! (iyi yıllar)” diyerek birbirinin yeni yılını kutlar. Sokaklar, özellikle de başkent Sohum’un caddeleri ve dükkanları ışıklı süsler, Noel Babalar ve bu coğrafyaya mahsus bir figür olan Kar Kızı resimleriyle süslenir.

Yılbaşı sofralarında geleneksel olarak haşlanmış et ve tavuklu pilav ikram edilir. Tabi bir çeşit mısır ekmeği olan abısta ve peynir tabakları, börekler de yılbaşı sofralarında kendine yer bulur. Yemeklerin ardından değişik meyvelerle hazırlanan tabaklar ve çeşitli tatlı ve pastalar sunulur.

Yılbaşı döneminde çocuklar maniler eşliğinde kapıları dolaşırlar ve kendilerine küçük hediyeler (çikolata ve şekerleme vb.) verilir. Her yerde havai fişekler atılır ve çocuklar bombaçki adını verdikleri çatapatları patlatırlar. Yeni yılın ilk anlarında ise ne yazık ki kötü bir adet olarak, balkonlardan ve pencerelerden havaya ateş açılır. Her ne kadar bu yüzden bugüne kadar pek olumsuz olay yaşanmamışsa da, bunun terk edilmesi gereken bir adet olduğu açıktır.

Abhazya’da yılbaşı tatili 1 Ocak’la sınırlı kalmaz. Genelde 13 Ocak’taki eski yılbaşı geçinceye kadar devam eder.